Христина Митреска од Охрид е матурантка во „Јахја Кемал“ и првенец на генерација во средно. Започнала како стипендист во прва година, каде приватното ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека в о последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а ...
сите 258 | | | веќе видена

Иако градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во изминативе неколку години во медиумите тврди дека во Струга нема дивоградби, спротивставувајќи се на извештајот ...
сите 73 | | | веќе видена

Лабараторијата за хроматографски анализи на Институтот за хемија ја стави во функција новата аналитичка опрема која ќе се користи за контрола на ефектите на ...
| | веќе видена

Во рамки на подготовките за вежбата „Северна Македонија 2021“ што во организација на НАТО Евроатлантскиот центар за координација на одговор при катастрофи ...
сите 5 | | | веќе видена

Десеттина волонтери неодамна го чистеа брегот на Охридското езеро кај Струга. Велат идејата беше да се подигне граѓанската свест за почиста Струга, но и да се ...
| | веќе видена

ЏО БАЈДЕН ИЗДАДЕ ДЕКРЕТ ЗА ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН Претседателот на САД Џо Бајден издаде декрет за земјите од Западниот Балкан со кој ќе се стават на ...
| | веќе видена

Хелсиншкиот комитет за човекови права најостро ја осудува скандалозната изјава на градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, со која се заканува и ...
сите 3 | | | веќе видена

Наградата Рациново признание за 2021 година се доделува на писателот Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“, наградата ќе му биде доделени ...
сите 3 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи денеска беше во Кичево, каде во рамките на караванот „Најдоброто за нашата општина“ тој оствари непосредни средби со ...
сите 8 | | | веќе видена

Капиталните инвестиции на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) од почетокот на годината се реализирани во износ од околу 40 милиони евра или 15 ...
сите 4 | | | веќе видена

На Катедрата за словенски јазици на Факултетот за литература на Универзитетот во Истанбул 35 години се изучува македонскиот јазик. Годишнината беше одбележана ...
сите 2 | | | веќе видена

next