ЏО БАЈДЕН ИЗДАДЕ ДЕКРЕТ ЗА ЗЕМЈИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН Претседателот на САД Џо Бајден издаде декрет за земјите од Западниот Балкан со кој ќе се стават на ...
| | прочитана: 11609 | веќе видена

Иако градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во изминативе неколку години во медиумите тврди дека во Струга нема дивоградби, спротивставувајќи се на извештајот ...
сите 73 | | | прочитана: 2607 | веќе видена

ИНДИСКИОТ СОЈ Е ДЕТЕКТИРАН ВО МАКЕДОНИЈА Минатата недела кај еден пациент кој е хоспитализиран во приватна болница, е детектирано присуство на „индиски“ сој на ...
| | прочитана: 485 | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи денеска беше во Кичево, каде во рамките на караванот „Најдоброто за нашата општина“ тој оствари непосредни средби со ...
сите 8 | | | прочитана: 380 | веќе видена

Наградата Рациново признание за 2021 година се доделува на писателот Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“, наградата ќе му биде доделени ...
сите 3 | | | прочитана: 372 | веќе видена

„Изненадувањето“ што го најави лидерот на ДУИ, Али Ахмети и што ги заинтригира јавноста, а особено медиумите, и за што најмногу гласини имаше за кандидат за ...
| | прочитана: 346 | веќе видена

ДУИ станува зелена партија - реакциите во јавноста не стивнуваат. На пет месеци пред локалните избори, Ахмети бомбастично ја најави новата платформа на ...
сите 2 | | | прочитана: 256 | веќе видена

Христина Митреска од Охрид е матурантка во „Јахја Кемал“ и првенец на генерација во средно. Започнала како стипендист во прва година, каде приватното ...
сите 2 | | | прочитана: 248 | веќе видена

Десеттина волонтери неодамна го чистеа брегот на Охридското езеро кај Струга. Велат идејата беше да се подигне граѓанската свест за почиста Струга, но и да се ...
| | веќе видена

На Катедрата за словенски јазици на Факултетот за литература на Универзитетот во Истанбул 35 години се изучува македонскиот јазик. Годишнината беше одбележана ...
сите 2 | | | веќе видена

Капиталните инвестиции на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) од почетокот на годината се реализирани во износ од околу 40 милиони евра или 15 ...
сите 4 | | | веќе видена

Во изборната програма и предизборните настапи партијата на власт СДСМ вети 40% покачување на платите на здравствените и соработници во ЈЗ и кандидатот за ...
| | веќе видена

Во рамки на подготовките за вежбата „Северна Македонија 2021“ што во организација на НАТО Евроатлантскиот центар за координација на одговор при катастрофи ...
сите 7 | | | веќе видена

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ детално објаснува како градоначалниците на СДСМ и ДУИ континуирано ги задолжуваат граѓаните, и дека тие 11 општини преставува 62% ...
сите 8 | | | веќе видена

Лабараторијата за хроматографски анализи на Институтот за хемија ја стави во функција новата аналитичка опрема која ќе се користи за контрола на ефектите на ...
| | веќе видена

next