Државата ќе порача дополнителни 100.000 вакцини „Спутник“, со што би се надополнил севкупниот план за вакцинација, додека неделава се очекуваат и првите ...
сите 8 | | | прочитана: 386 | веќе видена

Mесец август 1995 година, ден осми, споменот на Светата Преподобномаченица Параскева Римјанка. Сонцето, моќно издигнато измеѓу Бистра и Крчин, самовласно ...
| | веќе видена

Фестивалскиот одбор на републичкиот литературен детски фестивал „Ракатки “ известува дека од вкупниот број пријавени творби на конкурсот „Ракатки – 2021“ ...
| | веќе видена

 Сигурни сте ја слушнале познатата изрека „Како Струга нема друга“. И ние целосно се согласуваме со неа. Дрим „мекнее“, а езерото – исто, а сепак различно. ...
| | веќе видена